Kalsnavas arboretuma interesantais ziedētājs marta sākumā!

Viens no agrākajiem ziedētājiem arborētumā ir burvjulazda, kas šogad uzziedējusi pirmo reizi. Japānas burvju lazda - pelēkie zari, mazliet sarkan- dzelteni un spuraini ziediņi. Izskatās interesanti un neparasti!Tie ir vasarzaļi krūmi vai nelieli koki, kas pēc izskata atgādina lazdas. Zied vēlu rudenī vai ļoti agri pavasarī. Ģintī 6 sugas, savvaļā aug Ziemeļamerikā, Japānā, Ķīnā. Augsne vēlama trūdvielām bagāta.

Ja vēlaties, lai jums ir agri ziedošs krūms uz sniega fona, tad stādiet Japānas burvju lazdu. Toties vēlu rudenī jūs iepriecinās Virdžīnijas burvju lazda ar koši dzelteniem ziediņiem- „zirneklīšiem”.

Kas to zina - varbūt arī kādas burvestības notiks jūsu dārzā..

Kalsnavas arboretuma info centra vad.

Sarmīte Rukmane – vides gids

Iespēja piedalīties internacionālā konferencē

Sīkāka informācija: http://www.interpret-europe.net/2015conference.html

Gada notikums - 2013., Aizkraukle
Apbalvojums „Daugavas Senielejas Raganām”

10. janvāris - Aizkraukles pilsētas dzimšanas diena. Šajā dienā Aizkraukles novada kultūras namā pasākumā “Gada notikums — 2013”, pārskatot nozīmīgākos notikumus, novada vadība sumināja tos, kuri ar savu darbu šos notikumus radījuši, atbalstījuši, vecinājuši. Viņiem pasniedza pateicības rakstu un Ināras Zenfas veidoto māla balvu, kurā redzams krauklītis uz velosipēda (vairāk; šeit).

Nominācijā – Tūrisms, par tūrisma dzīves organizēšanu novadā un aktivitātēm dabas parkā” Daugavas ieleja” godināja biedrību "Daugavas Senielejas Raganas”.
Biedrībai "Daugavas Senielejas Raganas" ar Aizkraukles novada pašvaldības atbalstu izveidota novadā pirmā uz tūrismu orientētā mājas lapa www.daugavasieleja.lv.  Mājas lapa ir aicinājums novada ļaudīm un citiem interesentiem, beidzot iepazīt sava novada vēsturiskās vietas un doties izzinošos velobraucienos pa Daugavas ieleju.

Kāpēc raganas?
Aizkraukles senās leģendas vēsta, ka tāltālā senatnē Aizkrauklē mitušas raganas. Viena no slavenākajām plašā apkārtnē bijusi Spīdala, par kuru savulaik eposā "Lāčplēsis" rakstījis A.Pumpurs. Spīdalas vārds darināts   no vārda "spīdēt". Viņas tēvs ir Aizkrauklis, bet māte ir čūska, kas simbolizē mainīgumu un gudrību. Viņa ir uzreiz pamanāma: spilgta, temperamentīga, noslēpumaina, lepna, spēcīga, skaista, ļoti brīva un atraisīta. Lasot eposu, iepazīstam Spīdalas stipro raksturu un viņas spēju mainīties, attīstīties salīdzinoši īsā laikā. 

Spīdalas mantinieces
Biedrību "Daugavas Senielejas Raganas" nodibinājām 2011. gadā. Par tās darbības mērķi izvirzījām dabas parka "Daugavas ieleja" un apkārtējās teritorijas ainavisko vērtību, bioloģiskās daudzveidības un teritorijas kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, vienlaikus nodrošinot arī izglītošanas funkcijas un teritorijas attīstību. Mūsu biedrība māca dzīvot harmonijā ar dabu un nemitīgi attīstīties, jo raganu vissenākā nodarbošanās ir bijusi pasaules izzināšana. Tādējādi mēs vēlamies rosināt arī citus cilvēkus mainīt attieksmi pret savu apkārtni, pret vēsturi, dabu, jo iznīcināto Dabas veikumu atjaunot nevar!

Raganu aktivitātes
Dabas parkā, mēs Raganas, esam izveidojušas interaktīvu atpūtas vietu- „ Raganu lidlauku”. Tas tika  izveidots par godu Spīdalai un tām 200 000 Raganām, kas tumsonīgajos vidusslaikos tika spīdzinātas un sadedzinātas. Laukumā mūsu Ragana- instruktore apmāca dāmas lidojumam ar slotu. Pļavā zem ābeles atrodas raganu gulta, kurā, redzētie sapņi piepildās. Turpat var arī nobaudīt gardu zāļu tēju un uzināt par augiem, kuriem senatnē nosaukumi saistījās ar raganu vārdu.
Pie  „Cepļu” karjeras izveidojām  „Pļavas Riču Raču” ko, parka apmeklētāji lieliski var izmantot kā vienu no atrakcijām.
Tāpat kā pagājušajā vasarā, arī šovasar, biedrība „Daugavas Senielejas Raganas” sadarbojoties ar biedrību „Daugavas ieleja” rīkos pasākumu – Zaļās brīvdienas un velofoto orientēšanās pasākumu. Un nakts orientēšanos. Neizpaliks arī maijā gaidāmā ģimenes tūrisma diena.

Izveido tūrisma klubu
Lai vairotu novada iedzīvotāju, blakus novadu iedzīvotāju un vienkārši tūristu interesi par dabas parku, Zemgales reģionu, bijušo Aizkraukles rajonu un tūrismu Latvijā,   biedrība „Daugavas ieleja” izveidoja struktūrvienību – tūrisma klubu „Daugavas ceļotājs”. Tajā iesaistījusies arī „Daugavas Senielejas Raganas” biedrība. Tūrisma klubs ir vieta, kur sākas Tavs ceļojums vai nedēļas nogale. Tā mērķis ir veicināt dabas parka atpazīstamību Latvijā un Aizkraukles novada tūrisma attīstību, sniedzot gan informāciju par tūrisma iespējām, gan ar laiku piedāvājot dažādus tūrisma pakalpojumus.
Turpināsim strādāt novada iedzīvotāju labā!

Uz tikšanos dabas parka „ Daugavas ieleja” takās un taciņās!

Anita Turlaja – virsragana, vides gide

 

Divi Lielie Jēkabi šogad aizceļojuši uz Sabili

Piektdien, 29.novembrī Liepājā, atpūtas centrā „Libava” notika Kurzemes Tūrisma asociācijas gada noslēguma pasākums „Lielais Jēkabs 2013”, kurā divas balvas ieguva arī tūrisma jomas pārstāvji no Sabiles – „Kurzemes gids 2013" ir Māris Lācis un „Kurzemes tūrisma uzņēmums – sociālo tīklu līderis 2013" apbalvojumu saņēma "Hostel Hospital" Sabilē.

Nominācijā „Citādā naktsmītne Kurzemē 2013" tika vērtētas naktsmītnes, kas piedāvā neordināru nakšņošanas pieredzi, pakalpojumus un interjeru. Balvu ieguva brīvdienu māja „Bajāri" Rucavas novadā, kuru saimnieki piedāvā nakšņot lielajā siena gultā.

Par „Ģimenei ar bērniem draudzīgu ēdināšanas uzņēmumu Kurzemē 2013" tika atzīta kafejnīca „Darbnīca" Liepājā, kur darbinieces-viesmīles ne tikai piedāvā rotaļlietas, bet arī pašas labprāt rotaļājas ar bērniem, lai vecāki varētu atpūsties.

Balvu nominācijā „Ar velo apkārt Kurzemes ezeriem 2013" ieguva jaunizveidotais maršruts „Putnu vērošana", kas vietumis ved pa izbūvētajiem veloceliņiem, gar jaunajiem skatu torņiem Liepājas ezerā, kā arī jūras piekrasti un sniedz informāciju par Liepāju kā īpaši daudzveidīgu putnu sugu vērošanas vietu.


„Jaunais Kurzemes produkts 2013" šoreiz „Pure Chocolate” Šokolādes muzejs. Apbalvojumu „Nozīmīgs ieguldījums tūrisma attīstībā Kurzemē" ieguva Ventspils mērs Aivars Lembergs.

KTA izpilddirektore Jana Bergmane izlozēja akcijas "Apceļo Kurzemi 2013" laimīgos uzvarētājus, kur vairākas vērtīgas balvas izlozēja arī Talsu puses ceļotāji.

Foto no pasākuma: http://dra.lv/gMkZMp

2
3
1